avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediata fara explicatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediata fara explicatii

buna ziua...am si eu o intrebare...am fost concediata fara vreo explicatie dupa 5 ani...luni trebuie sa ma duc sa;mi iau banii...si sa semnez contractul de incetare..am inteles ca daca semnez acel contract nu mai pot beneficia de somaj...e adevarat? si pot lua somaj daca ei mi'au facut contractul cu 200 lei? sau cum trebuie sa procedez?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 7 Februarie 2015
Art. 17 din Legea 76/2002 :
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege,
se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

Incetarea c.i.m. in baza unui alt articol decat cele mentioate mai sus , nu va da posibilitatea sa beneficiati de somaj (de exemplu, art.55 lit.b - incetare c.i.m. cu acordul partilor; art.81 alin.7 sau alin.8 C.mun. - demisie cu sau fara preaviz; art.61 lit.a C.mun. - concediere disciplinara etc.)
Nu trebuie sa semnati nimic de genul contract de incetare, nici nu exista asa ceva in legislatie. Daca vbor sa va dea afara, trebuie sa va comunice ei decizia de concediere, cu motivele. Dvs. Nu trebuie sa semnati nimic, nici demisie, nici cerere de incetare, nici alte minuni de gen contract de incetare.
Cred ca se refera la incetarea contractului de munca cu acordul ambelor parti. Asta vor sa semnati, dar sa nu semnati, ca nu mai beneficiati de somaj. Ca sa beneficiati de somaj trebuie sa fiti concediata datorita "reorganizarii" institutiei. Colegii va vor spune exact articolul din Codul Muncii.

Spuntei-le sa va dea afara, sa va comunice in scris decizia de concediere in care sa scrie motivul si baza legala a concedierii. Aceasta are efect de la data comunicarii. Prin urmare de la data comunicarii deciziei nu mai trebuie sa mergeti la serviciu ( in functie de motivele invocate). In mod normal exista un preavzi de 15 zile.....Tot de la data comunicarii aveti termen legal de 30 zile sa contestati decizia de concediere la instanta competenta.
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj Ilie Danut Ilie Danut Buna ziua, as dori sa aflu daca la absente nemotivate de la locul de munca si concedierea din aceste motive pot beneficia de somaj. Care este alta modalitate ... (vezi toată discuția)
Somaj in caz de desfacere disciplinara a cim? in cazul concedierii ... HannahElaLid HannahElaLid Somaj in caz de desfacere disciplinara a CIM? In cazul concedierii ca urmare a cercetarii disciplinare, se poate acorda somaj, daca celelalte conditii sunt ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la somaj? popescucecilian popescucecilian mia desfacut contractul de munca cu articolul 61 litera a.am dreptul la somaj? (vezi toată discuția)