avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua am si eu o intrabare .
Llucrez in la o societat comerciala de 2 ani si acum societatea respectiva sa inchis si urmeaza sa intru in somaj:

INTREBARE
Cati bani iau pe luna de la somaj

Am un salariu de 2.068 lei brut
Am vechime totala in munca 22 ani

Am gasit ceva pe net dar nu stiu cum se calculeaza

Cuantumul indemnizaţiei de şomaj se acordă în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
- 75% din valoarea indicatorului social de referinţã în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
- suma prevãzutã mai sus la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, menţionate mai sus, sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
Pentru persoanele care au fost asigurate în baza unui contract de asigurare pentru şomaj, la determinarea sumei calculate prin aplicarea unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, se va avea în vedere venitul lunar declarat în contractul de asigurare pentru şomaj.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: darasteanu , utilizator 17:43, 9 Februarie 2015
Indemnizatia de somaj este compusa din doua partiL

a) 75% din 500 = 375 lei;

b) 10% din 2068 = 207 lei (daca 2068 este media salariului de baza brut din cele 12 luni de stagiu de cotizare la somaj).

375 + 207 = 582 lei.
Multumesc mult..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj catalina militaru catalina militaru CUM SE CALCULEAZA SOMAJUL DACA VECHIMEA IN MUNCA ESTE DE PESTE 10 ANI ? (vezi toată discuția)
Somaj aliss73 aliss73 Va rog sa-mi spuneti daca se poate cat este indemnizatia de somaj daca am un salariu de 882,00 ron si o vechime de 17 ani? (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie somaj irina_trusca irina_trusca Buna ziua, Puteti sa-mi spuneti cat ar trebui sa fie valoarea ajutorului de somaj tinand cont ca am avut o vechime de 9 ani in campul muncii (in momentul in ... (vezi toată discuția)