Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ajutorul de inmormantare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ajutorul de inmormantare

In cazul decesului salariatului,ajutorul de inmormantare dat de angajator conform contractului colectiv de munca, se impoziteaza?
Art. 55, alin(4), lit a) din Codul Fiscal :
4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de înmormântare, ajutoarele pentru pierderi produse în gospodăriile proprii ca urmare a calamităţilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave şi incurabile, ajutoarele pentru naştere, veniturile reprezentând cadouri pentru copiii minori ai salariaţilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la şi de la locul de muncă al salariatului, costul prestaţiilor pentru tratament şi odihnă, inclusiv transportul pentru salariaţii proprii şi membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariaţii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevăzut în contractul de muncă.
Ajutoarele de inmormantare intra la cheltuielile sociale ale angajatorului cu deductibilitate 2% aplicata asupra cheltuielilor cu salariile personalului, respectandu-se o anumita ordine de prioritate :
1. ajutoare de nastere
2. ajutoare de inmormantare