Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cat dureaza obtinerea unei ordonante presidentiale???
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cat dureaza obtinerea unei ordonante presidentiale???

Am nevoie de aceasta ordonanta pentru suplinirea acordului tatalui pt realizarea pasaportului si libera circulatie in strainatate a minorului,va multumesc!
Depinde unde va judecati...
In Timis!
Conform art.998 NCPC Ordonanta Presedintiala-Procedura de solutionare--Partile vor fi citate conform normelor privind citarea partilor in procesele urgente.Intampinarea este obligatorie.Ordonanta va putea fi data si fara citarea partilor.In caz de urgenta deosebita ,ordonanta va putea fi data chiar in aceeasi zi,instanta pronuntindu-se asupra masurii solicitate pe baza cererii si actelor depuse,fara concluziile partilor.Pronuntarea se poate amana cu cel mult 24 ore ,iar motivarea ordonantei se face in cel mult 48 ore de la pronuntare.
Rectificare:Intampinarea nu este obligatorie.
Va multumesc frumos pentru raspuns,precizez faptul ca minora trebuie sa ajunga pana la data de 15.03.2015 la studii!