Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cedo
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cedo

vreau sa trimit cerere la cedo cum as putea sa fac o plangere?
Stimat forumist,

O aplicație de Curte Europeană ar trebui introdusă numai dacă v-au fost încălcate anumite drepturi și libertăți protejate de Convenția Europeană. Aplicația poate fi trimisă într-un termen de 6 luni de la epuizarea căilor efective de atac - ca regulă, căile utile de atac nu sunt considerate revizuirea, contestația în anulare sau diverse petiții

Pornind de la această premisă, veți descărca formularul oficial al Curții Europene, un document pe care îl puteți completa electronic, fiind un pdf editabil.

Veți atașa toate documentele necesare susținerii cauzei dvs - copii simple , neomițand nici unul, mai ales hotărârile judecătorești pronunțate în cauza dvs.

Vă invit să observați sfaturile date de CEDO la următoarea pagină web:

[ link extern ]

Tot de pe această pagină puteți descărca formularul CEDO.

Nu în ultimul rând, aplicațiile se trimit prin poștă, la următoarea adresă:

The Registrar
European Court of Human Rights
Council of Europe
F-67075 Strasbourg cedex

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator