Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evidenta primara cand o societate are CIF la puctul de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evidenta primara cand o societate are CIF la puctul de lucru ?

Buna ziua, spuneti-mi va rog cum se tine corect evidenta primara in cazul in care o societate are CIF la puctul de lucru si ce reprezinta acest CIF. Daca emit o factura de la punctul de lucru unde am acest CIF trebuie sa scriu pe factura CIF-ul sau CUI-ul ? Mentionez ca atat la sediul firmei cat si la punctul de lucru exista stoc de marfa, dar gestiuniile sunt tinute separat.
Multumesc frumos !
Daca verificati CIF-ul si CUI-ul in registrul platitorilor de TVA cel mai probabil veti descoperi ca CIF-ul nu este inregistrat pe cand CUI-ul este inregistrat.

(19) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informații:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau a mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) data la care au fost livrate bunurile/prestate serviciile sau data încasării unui avans, în măsura în care această dată este anterioară datei emiterii facturii;
d) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau, după caz, codul de identificare fiscală ale persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;