Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Vanzare apartament
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Vanzare apartament

in anul 2010 am achizitionat un apartament pe firma cu tva deductibil fiind constructie noua, in anul 2015 doresc sa-l vand,In ce conditii il pot vinde fara tva conform art.141 alin.2 lit.f
Ajustand TVA-ul dedus.
la valoarea neamortizata ramasa?
Nu. Pentru ajustare va reconad sa cititi art. 149 din CF.

Poate puteti sa il vindeti cu TVA 5%
si daca se vinde cu 5% nu se mai ajusteaza tva-ul?
Nu se mai ajusteaza TVA-ul in acest caz pentru ca realizati o operatiune taxabila din punct de vedere al TVA-ului. Pe de o parte ati dedus TVA la achizitie iar pe de alta parte colectati TVA la vanzare. Legiuitorul nu a prevazut o ajustare a TVA-ului in cazul schibarii cotei.