Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

mi-am dat demisia si am precizat ca aceasta se face conform art 79.....studiind acum codul muncii am vazut ca acest articol a devenit art 81.

este valabila sau e nula???
Este valabila, chiar daca ati invocat un articol gresit de lege.
ideea era ca aceste articole din vechiul cod al muncii insemnau ca demisia e fara preaviz.....iar mie mi s-a desfacut contractul de munca pentru absente nemotivate.....argumentand ca articolele respective fac alte precizari....

ce e de facut acum???
Art.79 din vechea reglementare prevedea atat demisia cu preaviz , cat si cea fara preaviz.

Daca vi s-a desfacut c.i.m. pentru absente nemotivate, atunci articolul cu care v-a incetat c.i.m. este art.61 lit.a C.mun.
Pentru aceasta trebuia sa fiti cercetat disciplinar . S-a intamplat asa ceva?

da
Atunci puteti sa o contestati in instanta.