Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... expertiza accesiune imobiliara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

expertiza accesiune imobiliara

Intr-o actiune in accesiune imobiliara prin care se tinde la obligarea paratului sa vanda imobilul construit pe terenul altuia contra pretului materialelor si manoperei
Credeti ca este utila o expertiza in constructii sau o expertiza topografica?
Instanta de judecata va stabili obiectivele pentru expertiza tehnica judiciara, la cererea partilor in proces.
Daca se doreste evaluarea constructiei existente si a costurilor materialelor este utila o expertiza in specialitatea ctii. si (dupa caz) in specialitatea contabilitate (daca expertul constructor nu identifica devize de lucrari, facturi, chitante, etc. si doreste o evaluare).
Daca se doreste si o expertiza a terenului pe care s-a construit, este utila si o expertiza in specialitatea topografie.
judecatorul va stabili ce fel de expertiza este necesara.
dupa parerea mea, in speta asa cum ati prezentat-o dvs., expertiza va trebui sa stabilesca costul constructiei. in orice caz daca este vorba de a stabili o valoare pentru oricare dintre componentele imobilului teren si constructie ... fie ca se va cere evaluarea terenului fie ca se va cere evaluarea constructiei specialitatea expertului trebuie sa fie evaluarea proprietatii imobiliare.