Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract perioada determinata

Buna ziua, daca am un contract pe perioada determinata pe perioada 1luna (01.02.2015-01.03.2015), care este data de incetare a ctr 02.03.2015? Angajatul trebuie sa fie prezent la munca pe 01.03.2015? Multumesc
Daca perioada contractului este 01.02.2015-01.03.2015, normal ca incepand cu 02.03.2015, nu mai lucreaza (desi alti doctrinari vor exprima alte pareri), chiar si Revisalul va indica treaba asta.
@ corinandrei

Data de incetare a c.i.m. este data de 01.03.2015.

Potrivit art.56 C.mun.:
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii
termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

Textul de lege prevede clar care este data incetarii raportului de munca.

Legislatia noastra nu face nicio referire la ce fel de zi este data incetarii c.i.m. .Prin urmare, pe data de 01.03.2015 salariatul poate veni la munca, intrucat raportul de munca va inceta la terminarea programului sau de munca.
Deci sa inteleg ca ultima zi de lucru este 01.03.2015, zi ptr care salariatul este platit,si prima zi in care ctr nu mai este activ este 02.03.2015. Am inteles corect? Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este corect, dar data incetarii c.i.m. va fi 01.03.2015.

In data de 02.03.2015, c.i.m. este deja incetat de drept .