avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... termen contencios administrativ
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

termen contencios administrativ

Buna ziua,

Am castigat o anulare a unor hotarari ale consiliului local in contencios administrativ.
Judecatoarea a dat drept de recurs in 15 zile de la comunicare.
Se mai da termen de recurs la o hotarare in contencios administrativ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:53, 15 Iunie 2009
de ce credeti ca ar trebui in contencios hotararile de prima instanta sa fie irevocabile?
Este corecta calea de atac
succes in recurs
av. Iorga
dorel paraschiv a scris:

Buna ziua,

Am castigat o anulare a unor hotarari ale consiliului local in contencios administrativ.
Judecatoarea a dat drept de recurs in 15 zile de la comunicare.
Se mai da termen de recurs la o hotarare in contencios administrativ?


Potrivit art.20 alin.1 din Legea nr.554/2004, hotararea pronuntata in prima instanta in litigiile de contencios administrativ poate fi atacata cu recurs, in termen de 15 zile de la comunicare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare - respingere actiune, cai de atac decimus decimus Buna ziua.Avem un proces in contencios-administrativ, la tribunal, la legea 247/2005,cu ANRP-ul,pentru obtinerea titlului de plata aferenta,in baza raportului ... (vezi toată discuția)
Termenul de recurs in contencios administrativ Mihai Pop Mihai Pop Buna seara, O hotarare pronuntata de Tribunal, sectia contencios administrativ si fiscal, in cat timp poate fi atacata cu recurs? Multumesc! (vezi toată discuția)
Am castigat litigiul, pot sa solicit reintegrarea inainte de comunicarea sentintei? anela.elena anela.elena Am castigat procesul intr-un litigiu de munca (functionar public), cu repunere pe postul detinut anterior, plus plata salariilor, dar inca nu am primit ... (vezi toată discuția)