Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Contabilitate aprofundata
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Contabilitate aprofundata

Asociaţii societăţii X au decis dizolvarea acesteia. Între operaţiunile efectuate de lichidator se regăseşte şi vânzarea de materii prime la preţ de vânzare 80000 lei + TVA, valoarea de înregistrare în contabilitate 50.000 lei şi ajustări pentru deprecieri materii prime 5000 lei.
Se cere să se înregistreze toate operaţiunile de lichidare privind vânzarea materiilor prime ( vânzarea, scăderea gestiunii, încasarea creanţei, închiderea conturilor de TVA, închiderea conturilor de cheltuieli şi venituri).
Buna seara,
Cine "cere " ?