Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Refuz banca eliberare bani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Refuz banca eliberare bani

A dori sa va relatez urmatoarea problema:
In urma decesului tatalui meu, eu si mama mea(pusa sub interdictie prin hotarare judecatoreasca) am mostenit depozitul un depozit bancar.
M-am prezentat la banca respectiva cu urmatoarele acte:
- Hotarare judecatoreasca definitiva prin care eu o reprezint in fata tuturor
organelor competente, ii administrez bunurile si veniturile.
- Certificat deces.
- CI al meu si al mamei.
- Certificat de mostenitor in care se specifica cota parte de 1/2 din suma
Solicitand sa mi se elibereze banii care imi revin ca mostenitor conform certificatului de mostenitor.
Am primit refuzul bancii de a-mi elibera suma cuvenita motivand ca trebuie sa desfiinteze depozitul, desi mama mea are un cont la aceeasi banca cu card atasat in care se potate vira suma care i se cuvine.
Unde trebuie sa ma adreez ca sa imi obtin drepturile legale?
Contactati un avocat, cu d-voastra nu-si pierd vremea cei de la banca!
Si cand binevoiesc sa va bage-n seama, prin ,,raspunsul" lor de fapt tot la plimbare va trimit.
Acum (va) intreb si eu: de ce nu puteti lichida tot depozitul :-/
Si a doua intrebare: daca tot ati fost investit de instanta cu tutela mamei, la ce-i trebuie doamnei card/cont si alte cele?!
Ceva, ceva banuiesc eu, dar ma abtin :)
DlGoe, utilizator
Cu privire la intrebarea dumneavoastra va raspund:
Mama mea are si cont bancar cu card atasat la aceeasi banca numai ca ei ma trimit la autoritatea tutelara ca sa imi dea acceptul sa virez banii mamei in acel cont.
Precizez ca autoritatea tutelara nu mai are nici un drept pentru a-mi da acest accept.
Am incercat sa explic bancii ca eu am deja dreptul de a vira banii ei in acel cont drept dat prin hotarare judecatoreasca dar din nou am primit refuzul lor.
nu pot sa spun ca sunt in "abilitat" sa dau sfaturi, dar cred ca nu puneti bine lucrurile intr-o ordine, e posibil ca cei de la banca sa se lege de o interdictie de a avea acces si a dispune de banii cuiva aflat sub tutele sau in interdictie, din cate stiu in asfel de cazuri se pot scoate bani din contul celui aflat intr-o astfel de situatie doar cu documente justificative cum ca sumele respective au fost sau vor fi folosite doar in folosul celui aflat in interdictie.