Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta grupa a II a de munca - nevalidata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta grupa a II a de munca - nevalidata

Buna ziua,
Este vorba de o adeverinta de grupa a II a de munca la UPET Targoviste, care nu este luata in calcul la casa de pensii pentru ca s-au eliberat foarte multe adeverinte de grupa nefiind justificate. De la casa de pensii s-a sugerat sa dau societate in judecata pentru ca nu vrea sa elibereze nu stiu ce documente justificative, altii spun ca trebuie data in judecata casa de pensii. Va rog respectuos sa ma ajutati cu sugetii pentru rezolvarea acestui caz.
Formulati o cerere scrisa catre firma, cu nr. de inregistrare/ data sau trimisa prin posta cu confirmare de primire, prin care solicitati eliberarea unei adeverinte intocmite cu respectarea anexei 14 din Normele de aplicare a Legii pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si compeltarile ulteriaore, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Cereti ca adeverinta eliberata sa fie insotita in anexa de o copie certificata de autenticitate, dupa documentul intern al firmei prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de grupa de munca, in perioada pentru care ati beneficiat de grupa de munca.
gigipopa a scris:

Formulati o cerere scrisa catre firma, cu nr. de inregistrare/ data sau trimisa prin posta cu confirmare de primire, prin care solicitati eliberarea unei adeverinte intocmite cu respectarea anexei 14 din Normele de aplicare a Legii pensiilor publice nr.263/ 2010 cu modificarile si compeltarile ulteriaore, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare.
Cereti ca adeverinta eliberata sa fie insotita in anexa de o copie certificata de autenticitate, dupa documentul intern al firmei prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de grupa de munca, in perioada pentru care ati beneficiat de grupa de munca.

Buna ziua,
As vrea sa stiu totusi daca cei de la Casa de pensii au dreptul sa nu ia in calcul adeverinta de grupa de munca atata timp cat este intocmita conform legii si o resping bazandu-se doar pe faptul ca stiu ei ca s-au dat si adeverinte de grupa celor ce nu meritau?!
Multumesc anticipat.
1. Motivul pe care vi l-au spus cei de la Casa de Pensii poate fi sau nu real.

2. Adeverinta de grupe superioare de munca trebuie insotita de copii certificate dupa documentelor intocmite la acea vreme, verificabile, aflate in evidenta angajatorilor sau detinatorilor de arhive (proces verbal, decizie, tabel, hotararea consiliului de administratie si a sindicatului privind nominalizarea persoanelor incadrate in grupe superioare de munca, pontajele lunare, registrul de evidenta a intrarilor in subteran etc.).

3. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/for...
Daca prezentati adeverinta care atesta grupa de munca si copii certificate de autenticitate dupa documentele interne, anuale, al firmei, prin care ati fost nominalizat ca beneficiar de grupa de munca, Casa de pensii va tine cont de acestea.
O motivatie a CJP, de genul -"stiu ei, ca nu se incadreaza in grupa de munca", nu tine loc de documente certe, neavand o baza legala. CJP are dreptul legal, sa ceara documentele de nominalizare a beneficiarilor de grupa de munca.
Daca CJP nu ia in calcul adeverinta + decizia puteti deschide actiune in instanta si cere sa se efectueze o expertiza tehnica judiciara in specialitatea protectia muncii, cu scopul verificarii conditiilor de munca si a modului legal de acordare a grupelor de munca. Trebuie mentionat, ca exista in cadrul firmei a deciziei, anuale de nominalizare a beneficiarilor de grupa de munca, nu inseamna in mod automat, ca s-a respectat legea (in vigoare la data prestarii activitatii), privind acordarea grupelor de munca.
Instanta de judecata ca da o hotarare in concordanta cu realitatea din teren, atestata prin raportul de expertiza tehnica judiciara.
Buna seara,
In cazul in care adeverinta o am si e bine eliberata, daca solicit cele spuse de dumneavoastra mai jos nu este posibil sa refuze eliberarea documentelor? Ar fi in regula sa cer doar eliberarea copiilor dupa documentul intern al firmei prin care s-a facut nominalizarea ca beneficiar?

Gabriela Pintea, Consilier juridic