Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa II

Daca am adeverinta de grupa II de la intreprindere dar nu este inregistrata in cartea de munca, va fi luata in considerare de casa de pensii?
Daca adeverinta este intocmita conform prevederilor din anexa 14 la HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare si la adeverinta este anexat documentul intern al firmei prin care viitorul pensionar este nominalizat anual, ca beneficiar de grupa de munca, se va avea in vedere la calculul pensiei de catre CJP.
Adeverinta este intocmita conform prevederilor din anexa 14 si in adeverinta se specifica documentul intern conform caruia s-a acordat grupa dar nu este anexat .In acest caz este luata in consideratie?
La Casa de Pensii s-ar putea sa va ceara si o copie dupa documentele in care sunteti nominalizat la lucrand in grupa a II-a de munca.