Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensie de invaliditate

daca comisia medicala de revizuire hotaraste prin decizia medicala, la revizuire, trecerea de la gr.3 la gr.2, de invaliditate, casa de pensii poate emite o noua decizie de pensionare, luand in considerare varsta actuala si stagiul de cotizare actual?
Casa de pensii emite o noua decizie, dar stagiul de cotizare al dvs e acelasi la care se mai adauga sau nu stagiul potential in functie de varsta pe care o aveti si de stagiul pe care il aveti. Pensia poate sa scada, daca nu mai beneficiati de stagiu potential.
Anii in care ati beneficiat de pensie de invaliditate gr. 3 constituie stagiu asimilat si se calculeaza la pensia de limita de varsta.