Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrare mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrare mijloace fixe

Buna ziua, firma a cumparat un buldoexcavator.Ulterior a cumparat si o lama pt. zapada si o sararita.Administratorul vrea sa le inregistrez separat , nu sa cresc valoarea buldoexcavatorului, deoarece s-ar putea sa le inchirieze.Cum as putea sa le inregistrez?
Ordin 1802/2014

190. -
(1) Imobilizările corporale reprezintă active care:
a) sunt deţinute de o entitate pentru a fi utilizate în producerea sau furnizarea de bunuri ori servicii, pentru a fi închiriate terţilor sau pentru a fi folosite în scopuri administrative; şi
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.

191. -
(3) În vederea recunoaşterii imobilizărilor corporale se impune utilizarea raţionamentului profesional la aplicarea criteriilor de recunoaştere pentru circumstanţele specifice entităţii. În unele cazuri, ar putea fi adecvat să fie agregate elementele nesemnificative individual, cum ar fi matriţele, aparatele de măsură şi control, uneltele şi alte elemente similare, şi să se aplice criteriile de recunoaştere a valorii agregate a acestora.

Cred ca in cazul acesta puteti inregistra separat.
Multumesc,nu eram sigura!