avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 913 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... posibilitate de a pierde pensia de invaliditate grad2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

posibilitate de a pierde pensia de invaliditate grad2

Buna ziua,
In 2008-2010 am avut un pfa pentru plata salariului de la o societate(mi-am platit impozitul pe salariu) .Nu mi-am platit cass si cas. In 2015 mi-a venit de la fisc sa platesc cass pt acel pfa din 2008 si l-am platit.In 2014 m-am pensionat medical grad 2.Intrebarea mea este daca imi vine sa platesc cas pt acel pfa din 2008-2010 pot pierde pensia de invaliditate grad 2?
Cel mai recent răspuns: danmarius69 , utilizator 15:44, 21 Februarie 2015
Buna ziua,
In dec 2008-august 2010 mi-am infiintat un pfa pentru plata unor comisioane.In ian 2009 am incasat 380ron pentru care am platit impozit la fisc.Asta este singurul venit pe acest pfa.Nu am platit cas si cass.In ianuarie 2015 mi-a venit sa platesc cass pt acest pfa(l-am platit).Mentionez ca in noiembrie 2009-dec 2010 mi-am platit cas prin contract de asig la casa pensii pt vechime.Din octombrie 2014 sunt pensionar de invaliditate grad 2.Intrebarea mea este :Daca imi vine de la fisc sa platesc cas pentru acel pfa din 2008 si platesc pierd pensia de invaliditate grad 2 ca urmare ca am avut pfa in 2008(venit) si platesc contributia de asig sociale? cu toata consideratia!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca am avut venit mic pe pfa mai platesc cas danmarius69 danmarius69 Buna ziua, In dec 2008-august 2010 mi-am infiintat un pfa pentru plata unor comisioane.In dec 2008 am incasat 380ron pentru care am platit impozit la fisc in ... (vezi toată discuția)
Salariat + pfa = cas ? raknel raknel Buna ziua, as avea si eu doua intrebari... Sunt si angajat cu contract de munca (programator), si sunt si pfa (am si contract de pfa cu firma unde sunt ... (vezi toată discuția)
Contributia pt asigurari de sanatate Lascu Maria Lascu Maria 1. In prezent sunt pensionara, din martie 2010; 2. PFA din 2005, cu activitate doar in 2005 si f putin in 2006; 3.. Posed un apartament in care locuiesc si ... (vezi toată discuția)