avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de comision
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de comision

Eu, persoana fizica, am incheiat cu o societate comerciala (srl) un contract de comision in care figureaza o suma fixa ,reprezentand comisionul meu lunar.Intrebarea mea este urmatoarea:trebuie sa inregistrez acest contract undeva,la finante de exemplu,sau trebuie s-o faca soc. com. cu care am incheiat acest contract si cat impozit trebuie platit?
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: sebastian_constantinescu , utilizator 13:53, 18 August 2009
La sfarsitula anului urmator completati o declaratie de venit in temeiul acestui contract, la care veti plati un impozit pe venit, la finante.
b.stefan78 a scris:

Eu, persoana fizica, am incheiat cu o societate comerciala (srl) un contract de comision in care figureaza o suma fixa ,reprezentand comisionul meu lunar.Intrebarea mea este urmatoarea:trebuie sa inregistrez acest contract undeva,la finante de exemplu,sau trebuie s-o faca soc. com. cu care am incheiat acest contract si cat impozit trebuie platit?
Va rog sa-mi spuneti cum se procedeaza? Multumesc.


Va raspund banuind ca dvs sunteti persoana fizica neautorizata.
Daca in contract scrie ca impozitul retinut la sursa este de 10 %, trebuie sa-l inregistrati la fisc in termen de 30 zile, la sfarsitul anului sa faceti declaratia de venit pentru anul incheiat, si veti avea de platit diferenta pana la 16 %.
Daca in contract se prevede ca impozitul retinut la sursa este de 16 %, dvs nu trebuie sa declarati la fisc nimic.
Pentru ambele cazuri aveti de declarat si platit contibutia la fondul de sanatate la Casa de Sanatate.

Succes!

Ultima modificare: Marți, 16 Iunie 2009
Oranina Dumitru, Contabil
Contractul de comision se inregistreaza la finante.
Nu se inregistreaza contractul, contractul se prezinta ca dovada pentru obtinerea de venit, deoarece acesta e obligatoriu de declarat.
Multumesc pentru raspunsuri.

Alte discuții în legătură

Inregistrarea unui contract de mandat demnitate demnitate In cat timp de la incheierea unui contract de mandat ca persoana fizica cu o soc. de asigurari trebuie sa-l inregistrezi la fisc? Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Inregistrare contract colaborare finante ContSters215113 ContSters215113 As dori sa ma ajutati cu o informatie: eu am mai avut un contract cu o firma de brokeraj pe care nu lam inregistrat la finate, au trecut cam 3 luni de cand ... (vezi toată discuția)
Contract de comision - persoana fizica - srl geyercj geyercj Buna ziua! Doresc sa ma lamuresc pentru o situatie si anume: Se poate incheia un Contract de comision intre o persoana fizica neautorizata si o societate ... (vezi toată discuția)