Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Inregistrarea unui contract de mandat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Inregistrarea unui contract de mandat

In cat timp de la incheierea unui contract de mandat ca persoana fizica cu o soc. de asigurari trebuie sa-l inregistrezi la fisc?
Va multumesc anticipat
De regula, asiguratorul procedeaza la inregistrare, avand si obligatia depunerii impozitului retinut la sursa.Oricum, la data depunerii declaratiei de venit, va trebui sa mentionati si acest contract - ca sursa a venitului obtinut, impreuna cu adeverintele primite de la asigurator.(15 mai).Inregistrarea se face pana la sfarsitul lunii in care s-a generat primul comision.(plata se face luna urmatoare)
La emiterea si inmanarea contractului, asiguratorul va solicita sa-i aduceti inregistrarea fiscala(dovada), fara de care nu va putea opera platile contractuale.
In plus, drepturile nu pot fi evidentiate pe numele mandatarului care inca nu a obtinut inregistrarea fiscala.Deduceti: cu cat mai repede cu atat mai bine.
nucu$, utilizator
Asiguratorul cu care lucrati trimite adm. financiare toate documentele necesare pt a fi luat in evidenta. Mai mult decat atat tot asiguratorul retine impozitul anual care trebuie platit de dv. si-l vireaza la stat, dv nemaiavand nici o legatura cu organele adm. locale.
Cum am procedat eu care am un asemenea contract cu o firma de asigurari. In termen de 15 de la primirea de la asiguratorul cu care colaborez a contractului semnat si stampilat de ei, am depus la administratia financiara a localitatii de domiciliu, un exemplar din contract in copie si o copie de pe cartea de identitate si am completat formularul 070 pe care l-am primit de la ei, in doua exemplare. Din fiecare comision, asiguratorul opreste si vireaza impozitul de 10 %. In anul urmator depuneti formularul 200 in care treceti venitul brut obtinut in anul precedent, pana pe 15 mai, iar spre toamna veti primi acasa o decizie de impunere prin care veti mai avea de platit o diferenta de 6% (pana la 16%)
george_neagu a scris:

Cum am procedat eu care am un asemenea contract cu o firma de asigurari. In termen de 15 de la primirea de la asiguratorul cu care colaborez a contractului semnat si stampilat de ei, am depus la administratia financiara a localitatii de domiciliu, un exemplar din contract in copie si o copie de pe cartea de identitate si am completat formularul 070 pe care l-am primit de la ei, in doua exemplare. Din fiecare comision, asiguratorul opreste si vireaza impozitul de 10 %. In anul urmator depuneti formularul 200 in care treceti venitul brut obtinut in anul precedent, pana pe 15 mai, iar spre toamna veti primi acasa o decizie de impunere prin care veti mai avea de platit o diferenta de 6% (pana la 16%)

Pana aici foarte exact=D>
In completare, pot sa adaug numai atat:
Solicitati asiguratorului mandant, sa retina si sa vireze si cei 6% (diferenta impozit) pentru a nu se acumula sume mari la sfarsitul anului ca datorie la ANAF.
Mai bine cate putin la fiecare incasare decat neasteptat/necontrolat de mult la sfarsitul anului de impozitareX-( (respectiv la 15 mai anul urmator)
nucu$, utilizator
Cel mai bine va poate raspunde asiguratorul.Nu vad de ce ar fi necesara inregistrarea la finante in situatia in care asiguratorul retine si vireaza impozitul de 16%din comisionul cuvenit.
Avantajul retinerii la sursa a 10% din impozitul datorat este acela ca puteti tine registru de plati si cheltuieli.Adica,va scadeti cheltuielile cu telefonul, costul cursurilor daca le achitati dv. sau alte plati aferente activitatii.
Eu am solicitat retinerea la sursa-16%.In sfarsit,voi avea liniste.:))
floare _de_ colt, utilizator