Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 392B
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 392B

Buna, o intrebare pentru cei care au depus deja declaratia 392 (A/B) pentru anul 2014: se depune doar formulatul tiparit?

Intreb asta deoarece anii precedent era un program care punea informatia intr-un fisier mic ce trebuia sa fie si el dus la finante. Acelasi program tiparea la listare un cod de bare ce putea fi citit de organul fiscal.
Multumesc
De anul acesta se poate depune declaratia si online cu semnatura autorizata.Daca o depuneti la ghiseu trebuie insotita de o copie pe CD sau stick.
Programul D392.exe care a fost folosit pentru 2013 (un program identic a fost folosit si pentru anii precedent), genera un fisier de forma
392_2013_XXXXXXXX.txt unde XX era CUI-ul.
Acum in loc de acest fisier 392_2013_XXXXXXXX.txt se duce copia declaratiei listate in format PDF?
Mi se pare dubios ...
Sunt interesat doar de depunerea la ghiseu, nu exista optiunea depunerii online.
Descarcati programul de la adresa urmatoare, completati declaratia, salvati pe CD si listati in dublu exemplar si apoi repede cu ele la biroul unitatii pentru inregistrare.
[ link extern ]
george-neagu, moderator
D-l Neagu, pdf-ul (Soft A) l-am descarcat si completat de aici [ link extern ] .

PDF-ul e un simplu PDF, completezi campurile, salvezi pdf-ul, cam asta e; reformulez intrebarea, poate nu e pusa bine, duc PDF-ul listat in 2 exemplate + PDF-ul pe stick? Anii anteriori pe stick se ducea un fisier mic precum cel ce l-am descries 2 postari mai sus. + La listarea declaratiei 392A/B pentru anul 2013 se genera un cod de bare ce putea fi citit la depunerea la ghiseu (stick-ul / cd-ul nu mai era necesar).

A depus cineva declaratiile astea la ghiseu si ne poate lumina daca-i destul sa duci PDF-ul listat + acelasi PDF pe CD/stick?