Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Modificarile din Codul Muncii privind concediul de ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Modificarile din Codul Muncii privind concediul de odihna

Buna ziua, va rog sa imi precizati in ce masura modificarile aduse de Lg.12/2015, cu privire la concediul de odihna( perioada de 18 luni si faptul ca o persoana care lipseste un intreg an calendaristic,beneficiaza totusi de concediu) se aplica si angajatiilor din institutiile publice, pentru care sunt aplicabile dispozitiile HG 250/1992.
~ Conținut șters la cerere ~
Depinde de situatia lipsa ... HG 250/1992 este o norma cu caracter special care se aplica inaintea prevederilor Codului Muncii.

Este personal contractual sau functionar public ?

Legea nr.12/2015 nu a abrogat niciun text din HG 250/1992.
Art. II. - La data intrarii in vigoare a prezentei legi se abroga:
a) art. 22 alin. (3) din Ordonanta Guvernului nr. 6/2007 privind unele masuri de reglementare a drepturilor salariale si a altor drepturi ale functionarilor publici pana la intrarea in vigoare a legii privind sistemul unitar de salarizare si alte drepturi ale functionarilor publici, precum si cresterile salariale care se acorda functionarilor publici in anul 2007, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 66 din 29 ianuarie 2007, aprobata cu modificari prin Legea nr. 232/2007, cu modificarile ulterioare;
b) art. 23 alin. (4) din Ordonanta Guvernului nr. 10/2008 privind nivelul salariilor de baza si al altor drepturi ale personalului bugetar salarizat potrivit Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 24/2000 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar si personalului salarizat potrivit anexelor nr. II si III la Legea nr. 154/1998 privind sistemul de stabilire a salariilor de baza in sectorul bugetar si a indemnizatiilor pentru persoane care ocupa functii de demnitate publica, precum si unele masuri de reglementare a drepturilor salariale si a altor drepturi ale personalului contractual salarizat prin legi speciale, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 79 din 1 februarie 2008, aprobata cu modificari prin Legea nr. 177/2008, cu modificarile si completarile ulterioare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
totusi,HG 250/1992 prevede exact contrariul la art.5. din asta inteleg ca ptr angajatii din institutiile publice ( functionari publici sau personal contractual) nu se aplica art.145 alin.(6) din Lg 53/2003 modificata!
exact, a abrogat doar prevederile din OG 6 si OG 10 , care faceau referire la posibilitatea efectuarii concediului in anul urmator( deci max 12 luni), in HG 250 nu mai este in acest moment nicio prevedere in acest sens......atunci inteleg ca angajatilor din institutiile publice se vor aplica dispozitiile art.146 alin.(2) din Codul Muncii modificat.
vera_tardea a scris:

... atunci inteleg ca angajatilor din institutiile publice se vor aplica dispozitiile art.146 alin.(2) din Codul Muncii modificat.

Intr-adevar, consider ca sunt aplicabile prevederile art.146 alin.2 C.mun. si pentru salariatii din institutiile publice.