Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transcriere auto cam cat costa?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transcriere auto cam cat costa?

Vreau sa-mi iau o masina second hand. Am gasit mai multe, care precizeaza ca taxa a fost platita si nerecuperata, are si dovada de la ANAF.
M-am dus la o firma care se ocupa de transcriere, iar acolo mi-au zis ca totusi, eu trebuie sa platesc taxa care depinde de CO2 a masinii, iar daca in talon nu este inscris nu stiu ce,nu mai amintesc, trebuie sa-l inscrie,si costa si aceea, sunt si masini pentru care trebuie platit 1000 E taxa la inscriere. Eu as vrea sa stiu daca asta e adevarat. Multumesc pentru lamurire. O zi buna pentru toti!
Laura
Este adevarat, de la caz la caz, unele masini au taxa platita, altele nu. In cartea autovehicolului se trece (daca nu exista deja) emisia de gaze in functie de care se calculeaza si taxa.
Atunci sa inteleg astfel: chiar daca are taxa platita, trebuie s-o platesc si eu?
Nu, doar daca este neplatita (sau platita si recuperata) o platiti dvs.