Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Activitate videochat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Activitate videochat

Probabil ca acest topic nu este unul tocmai pe placul tuturor, insa pe mine nu ma deranjeaza din acest motiv, fiindu-mi adresate mai multe intrebari pe aceasta tema indraznesc sa expun aceasta situatie: un model videochat care executa o activitate pe platforma unui site inregistrat in strainatate si realizeaza venituri dar intr-un cont bancar (card payoneer) aflat in Statele Unite ale Americii se supune articolului "ART. 40 Sfera de cuprindere a impozitului
(1) Impozitul prevăzut în prezentul titlu, denumit în continuare impozit pe venit, se aplică următoarelor venituri:
a) în cazul persoanelor fizice rezidente române, cu domiciliul în România, veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României;
?
Desi in articol nu se specifica concret daca veniturile realizate din afara Romaniei sunt impozabile si in cazul in care acestea sunt incasate pe un cont tot din afara tarii.Acest articol de lege se refera doar la veniturile din strainatate incasate pe teritoriul tarii sau incasate si pe teritoriul altei tari?

Va multumesc.
"veniturilor obţinute din orice sursă, atât din România, cât şi din afara României"
Nu are treaba cu incasarea, incasarea poate sa fie si in Elvetia, veniturile tot trebuie impozitate conform legii.
Va multumesc.Insa daca nu exista extras de cont la banca in care ii primesc si nu am un cont iban ci un nr de card, pot declara in declaratia 201 pe propria raspundere banii?fiind din 3 tari in acelasi cont, pt fiecare sursa se face cate o astfel de declaratie?