Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadru legal munca in exteriorul tarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadru legal munca in exteriorul tarii

Pentru o firma de constructie infiintata nou, care are lucrari in exterior (Belgia, subcontractare lucrari), care este cadrul legal in care muncitorii pot lucra.
Cadrul legal il reprezinta detasarea lucratorilor in Belgia.

1. Detasarea salariatilor in alte tari - cum aplicam corect prevederile legale?
Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

2. În vederea detaşării lucrătorilor români în ţările U.E., angajatorul român, care deja a identificat relaţiile comerciale ce îl încadrează în dispoziţiile Directivei 96/71/CE, va parcurge următoarele etape:
1. încheie cu salariaţii săi câte un act adiţional (la contractul individual de muncă existent), privind exercitarea temporară (pentru cel mult 24 de luni) a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului lor de muncă (în cadrul unor servicii cu caracter transnaţional), menţionând:
a. durata detaşării;
b. moneda în care vor fi plătite drepturile salariale, precum şi modalităţile de plată;
c. prestaţiile în bani şi/sau în natură aferente desfăşurării activităţii;
d. condiţiile de climă;
e. dispoziţiile principale din legislaţia muncii din ţara în care are loc detaşarea, pentru acordarea drepturilor cel puţin la nivelul minim de reglementare iar dacă există lucrători comparabili la sediul angajatorului U.E. (care prestează aceeaşi muncă sau una similară) la nivelul acestora, respectiv: perioadele maxime de lucru/minime de odihnă; durata concediilor anuale plătite; salariul, inclusiv plata orelor suplimentare (cu precizarea că alocaţiile specifice detaşării sunt considerate parte a salariului minim, în măsura în care nu sunt vărsate cu
titlu de rambursare a cheltuielilor suportate efectiv pentru detaşare - cheltuielile de transport, cazare şi masă); securitatea, sănătatea şi igiena la locul de muncă; măsurile de protecţie aplicabile condiţiilor de muncă şi de încadrare în muncă a femeilor însărcinate sau care au născut de curând, copiilor şi tinerilor; egalitatea de tratament între bărbaţi şi femei, precum şi alte dispoziţii în materie de nediscriminare);
f. obiceiurile locului a căror nerespectare i-ar pune în pericol viaţa, libertatea sau siguranţa personală;
g. condiţiile de repatriere a lucrătorului, după caz;
2. se interesează care sunt principalele prevederi naţionale ale statului de destinaţie care au rezultat în urma transpunerii directivei, verificând, în special, dacă trebuie să comunice vreunei autorităţi detaşarea salariaţilor săi;
3. anterior detaşării, încheie înţelegerea/convenţia de prestări servicii cu angajatorul la care aceasta se dispune;
4. obţine formularele A1 de la C.N.P.A.S., care vor însoţi salariaţii detaşaţi în cadrul prestării de servicii transnaţionale (acestea dovedesc exclusiv menţinerea titularului acestuia la sistemul de securitate socială din statul de trimitere), respectiv formularul E 101 valabil pentru 12 luni, dacă detaşarea (dispusă, pe maxim aceeaşi perioadă) operează în Islanda, Liechtenstein, Norvegia, Elveţia;
5. anterior detaşării, va înregistra în REVISAL durata perioadei de muncă ce urmează să fie prestată în străinătate, durata normală a timpului de muncă şi repartizarea acestuia, salariul, sporurile şi cuantumul acestora, explicând la câmpul alte detalii „detaşat în cadrul prestării de servicii transnaţionale în...”
6. anterior detaşării, va transmite catre ITM REVISALUL completat cu informaţiile de la pct. 5;
7. anterior detaşării, va completa dosarele profesionale ale lucrătorilor detaşaţi cu actele adiţionale privind detaşarea;
8. pe durata detaşării (deoarece menţine raporturile de muncă cu lucrătorii săi, exact ca la delegare), va continua să întocmească foi colective de prezenţă, state de plată;
9. asigură virarea salariilor către lucrătorii detaşaţi şi virează impozitul pe salarii, precum şi contribuţiile sociale aferente, pe teritoriul României, sub rezerva aplicării, în anumite condiţii, a prevederilor fiscale din ţara de destinaţie;
10. ia măsuri ca lucrătorii detaşaţi să respecte disciplina muncii, asigurând, în special, implementarea obligaţiilor contractuale pe care şi le-a asumat faţă de beneficiar;
11. numeşte o persoană (din rândul lucrătorilor detaşaţi) care să ţină legătura cu autorităţile din România.

Citeste mai mult:
www.avocatnet.ro/content/for...

Dar ca delegare ce presupune?

Care varianta este mai simpla din cele 2 detasare si delegare in privinta cheltuielilor si actelor care trebuie facute.
maneaeug, utilizator
Delegarea reprezintă exercitarea temporară, din dispoziţia angajatorului, de către salariat, a unor lucrări sau sarcini corespunzătoare atribuţiilor de serviciu în afara locului său de muncă.

Cheltuielile sunt cam aceleasi .