avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Calculul impozitului pentru a doua si a treia locuinta.
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Calculul impozitului pentru a doua si a treia locuinta.

as vrea sa stiu cum se calculeaza impozitul pentru locuinte deoarece in ordine cronologica a achizitionarii detin mai intai un garaj,apoi un spatiu comercial si abia dupa aceea apartamentul in care locuiesc acesta fiind considerat a treia locuinta si fiind taxat ca atare. E corect?
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 19:45, 7 Martie 2015
Să ştiţi că am râs cu lacrimi când am citit postarea dvs. Nu mi-aş fi imaginat că un garaj şi o societate (sediul ei mai bine zis) sunt locuinţe.
multumesc mult pentru raspuns! se intimpla la BARLAD, ce as putea sa fac?
Potrivit Codului fiscal, art.252:
[ link extern ]

ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.

Prin urmare:
1.se impoziteaza toate cladirile pe care le detineti in proprietate.
2.locuinta de domiciliu(apartamantul in cazul dvs) nu va fi impozitat majorat.
3.pentru celelalte doua cladiri pe care le detineti se va stabili impozit majorat in functie de data dobandirii
Cititi si normele de aplicare :
[ link extern ]
Nu sant lamurit de legislatie daca un garaj construit din materiale usoare cu caracter provizoriu se incadreaza in denumirea de CLADIRE !
Da, se incadreaza.
Potrivit Codului fiscal, art.249, alin5
(5) În înţelesul prezentului titlu, clădire este orice construcţie situată deasupra solului şi/sau sub nivelul acestuia, indiferent de denumirea ori de folosinţa sa, şi care are una sau mai multe încăperi ce pot servi la adăpostirea de oameni, animale, obiecte, produse, materiale, instalaţii, echipamente şi altele asemenea,iar elementele structurale de bază ale acesteia sunt pereţii şi acoperişul, indiferent de materialele din care sunt construite. Încăperea reprezintă spaţiul din interiorul unei clădiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit suplimentar pe garaj zemike zemike Se plateste impozit suplimentar pe un garaj construit pe teren concesionat de la primarie, garaj tip beton? Se considera a 2-a locuinta?! (vezi toată discuția)
Impozit pe a doua cladire Tiberiu Lupu Tiberiu Lupu Daca a doua cladire este un garaj NELOCUIBIL se plateste pentru garaj impozit de 150%? Care este articolul de lege unde se leaga de cuvantul \"locuibil\" (sau ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe pf danielabotoroga danielabotoroga Sunt proprietara a unui ap cu 2 camere proprietate comuna cu sotul meu .IN 2004 am cumparat un garaj proprietate comuna cu sotul meu .In 2005 am primit ... (vezi toată discuția)