Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tagada de paternitate - probe
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tagada de paternitate - probe

Conform art. 432 din Codul civil, ,, Acţiunea în tăgada paternităţii introdusă de către cel care se pretinde tată biologic poate fi admisă numai dacă acesta face dovada paternităţii sale faţă de copil.,, Intrebarea mea este, in ce constau aceste probe?
este un test adn, denumit test de paternitate
si daca mama nu este de acord cu testul adn?
Nu contează.
Care e situația dvs exact? Mama e casatorita? Ce vârsta are copilul?
Fetita are 7 luni. mama este casatorita , sotul mamei tata prezumtiv. imi doresc ca sa se stabileasca filiatia iar eu sa am toate drepturile si obligatiile legale. in cazul in care mama se opune testului de paternitate se poate admite tagada de paternitate solicitata de mine tatal biologic?
DanielBc74, utilizator
Actiunea in cazul dvs se introduce impotriva sotului mamei si a copilului.
Doar acestia sunt chemati in judecata nu si mama fetitei.