Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Italia, 6 luni dupa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Italia, 6 luni dupa

Buna ziua,
Se pare ca am primit o amenda in data de 28 august 2014, cand eram in delegatie de la servici, in Italia, pentru acces in zona cu trafic permis intre orele 9-14, dar limitat dupa (din cate am inteles). Amenda e venit la sediul firmei, pe numele meu, in data de 2 martie 2015, firma la care nu mai lucrez de o luna.
Avand in vedere ca au trecut 6 luni de la data contraventiei:

a) sunt obligata sa platesc amenda? se specifica, ca pot contesta in 60 zile de la notificare, dar nu stiu daca se mai aplica... data ultimei notificari de pe scrisoare este 12/12/2014

b) ce pot pati daca nu platesc?

Multumesc.

P.S: masina era inchiriata pe numele meu, dar platita de firma.
annes07, utilizator