Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Alcool la volan-
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Alcool la volan-

Am facut-o de data asta am petrecut la niste pr ...dupa care am plecat cu ei cu masina mea si ne-am rasturna din cauza vitezei prea mari si a alcoolui ..La ora 1:30 ne-am rasturnat la la ora 3:00 am ajuns la spital mi-a iesit rezultatul la aerul expirat 0.45 mg/l si astept rezultatele la sange intrebarile sunt ..Cam cand imi ajung ? Cat as putea avea sper ca nu peste 0.8 ? Ce ar putea sa-mi faca Dosar sau doar amenda ?Si cat timp risc sa raman fara permis? (mentionez am avut si 2 pers vatamate eu 7 zile de spitalizare si o prietena care a avut decat 3 zile) .... Am noroc ca-s prieteni foarte buni toti si nu au pretentii ...
Buna ziua! Vi se va intocmi dosar penal pentru savarsirea infractiunilor de vatamare corporala din culpa ( pedeapsa - inchisoare de la 3 luni 1 an sau amenda ) in concurs cu savarsirea infractiunii de conducere a unui vehicul sub influienta alcoolului, daca la prelevarea probelor biologice va rezulta o imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur in sange ( pedeapsa - inchisoare de la 1 la 5 ani sau amenda ). Fiind vorba de un concurs de infractiuni este putin probabil sa scapati doar cu o amenda.
Pentru vatamare corporala din culpa veti primi clasare daca victimele nu depun plangere.
CCR a constatat că sintagma “la momentul prelevării mostrelor biologice” din cuprinsul dispoziţiilor art. 336 alin. 1 din Codul penal este neconstituţională, in cazul dvs, raportat la distanta mare intre momentul accidentului si recoltarea probelor biologice, se va face calculul retroactiv al alcoolemie pentru a se stabili valoare avuta la momentul respectiv.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Dar pana la urma a intrat noul cod rutier in vigoare?
Ce anume va intereseaza ?
In OUG 195/2002 este reglementata circulatia pe drumurile publice, mai exista Regulamentului de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice HG1391/2002, iar infractiunile rutiere sunt in C.P.

Eu am facut accidentul pe data de 18 02 2015 dupa care cod rutier sa fiu sanctionat ? Dupa cel vechi sau cel nou auzisem ca se schimba .