avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Perioada 1976-2001- cum se calculeaza punctul de pensie
Perioada 2001-2011.
Acum salarul brut realizat impartit la salarul net brut pe tara ,deci 1100:2100 exemplu ce punct ai?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:03, 6 Martie 2015
Legea 263/2010

ART. 165
(1) La determinarea punctajelor lunare, pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001, se utilizeaza salariile brute sau nete, dupa caz, in conformitate cu modul de inscriere a acestora in carnetul de munca, astfel:
a) salariile brute, pana la data de 1 iulie 1977;
b) salariile nete, de la data de 1 iulie 1977 pana la data de 1 ianuarie 1991;
c) salariile brute, de la data de 1 ianuarie 1991.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inscriere venituri in cartea de munca traiancernega traiancernega Buna ziua, Avand in vedere un demers personal de recalculare a pensiei,va rog sa imi indicati care era in perioada 1973-1977,modul legal de inscriere a ... (vezi toată discuția)
Am primit decizia de pensionare in care se specifica ca adeverinta ... valyg valyg Am primit decizia de pensionare in care se specifica ca adeverinta cu salariile brute din perioada 1981 -2001 nu face parte din baza de calcul a punctului de ... (vezi toată discuția)
Nelamurire calcul punctaj pensie Iustin96 Iustin96 Cum se calculeaza punctajul de pensie pt perioada lucrata in \'90-2001? Raportat la salariul tarifar,la care se adauga sporurile cu caracter permanent, sau ... (vezi toată discuția)