Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

Dupa 37 ani de casatorie sotul paraseste sotia(fara a divorta),sotia nu gaseste de lucru(54 ani si putin bolnava), a fost casnica de comun acord cu sotul.Acum intrebarea este: are acesta vreo obligatie in intretinerea sotiei si daca da,care ar fi aceasta si cum se poate obtine? Multumesc!
marianaveres, utilizator
exiasta in codul civil obligatia de intretinere intre soti....
Daca dovediti culpa exclusiva a sotului la desfacerea cASATORIEI PUTETI SOLICITA SI PRESTATIA COMPENSATORIE PREVAZUTA LA ART390 SI URM DIN Codul Civil.
~ Conținut șters la cerere ~
Prestatia compensatorie este o institutie distincta de cea a pensiei de intretinere, cu conditii diferite de acordare.

Art. 389NCC -Obligaţia de întreţinere
(1) Prin desfacerea căsătoriei, obligaţia de întreţinere între soţi încetează.
(2) Soţul divorţat are dreptul la întreţinere, dacă se află în nevoie din pricina unei incapacităţi de muncă survenite înainte de căsătorie ori în timpul căsătoriei. El are drept la întreţinere şi atunci când incapacitatea se iveşte în decurs de un an de la desfacerea căsătoriei, însă numai dacă incapacitatea este cauzată de o împrejurare în legătură cu căsătoria.

Art. 390 NCC - Condiţiile prestaţiei compensatorii
(1) În cazul în care divorţul se pronunţă din culpa exclusivă a soţului pârât, soţul reclamant poate beneficia de o prestaţie care să compenseze, atât cât este posibil, un dezechilibru semnificativ pe care divorţul l-ar determina în condiţiile de viaţă ale celui care o solicită.
(2) Prestaţia compensatorie se poate acorda numai în cazul în care căsătoria a durat cel puţin 20 de ani.
(3) Soţul care solicită prestaţia compensatorie nu poate cere de la fostul său soţ şi pensie de întreţinere, în condiţiile art. 389.

Deci retineti,nu sunt divortati,el a plecat pur si simplu cu alta!In acest caz are drepturi si ce poate face pt. a le dobandi? Multumesc!