Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intretinere

Dupa 37 ani de casatorie sotul paraseste sotia(fara a divorta),sotia nu gaseste de lucru(54 ani si putin bolnava), a fost casnica de comun acord cu sotul.Acum intrebarea este: are acesta vreo obligatie in intretinerea sotiei si daca da,care ar fi aceasta si cum se poate obtine? Multumesc!
marianaveres, utilizator
Sa ceara pensie de intretinere in instanta, asta e tot ce poate face. Sotii isi datoreaza unul altuia intretinere, asa ca ala care are , trebuie sa il suporte si pe ala care nu are venit.
Cererea se depune la judecatoria de care apartine ea, taxa de timbru e de 20 de lei, iar pensia ce o poate obtine maxim e de 1/4 din venitul constant al sotului.

Sotul are o pensie anticipata de vreo 1600 lei plus ca lucreaza cu acte in regula intr-o tara din com.EU,unde si locuieste in prezent acesta.Cum se procedeaza,ce se ia in calcul?Mi-ati fost de un real folos,va multumesc!
Se stabileste functie de starea de nevoie a femeii si veniturile sotului pe care tot femeia va trebui sa le dovedesca .
Se poate intampla ca instanta sa constate ca e apta de munca si sa nu ii acorde pensie. Oricum, daca ar fi sa primeasca pensie, va fi pe perioada in care se afla in stare de nevoie.