Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Probleme cu sefa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Probleme cu sefa

Buna ziua!
Am o problema - am fost data in somaj de la locul de munca -motivul invocat- desfiintarea postului.
Mentionez ca jobul meu era- facturare/livrari/vanzari si multe altele.
In ultima zi de munca sefa de la contabilitate imi spune ca nu imi semneaza lichidarea pana nu predau toate dosarele departamentului din luna august 2014 pana in prezent. Mentionez faptul ca la fiecare inchidere de luna (25 ale lunii) dosarele au fost verificate de mine si de o alta colega de la contabilitate si predate in departamentul contabilitate.
Intrebarea mea este: are voie sa faca acest lucru? are voie sa ma oblige inca o data sa verific acele dosare sau doar vrea sa-si bata joc de mine?
Multumesc frumos!
Eu as arata disponibilitate de colaborare, daca nu este ceva iesit din comun si peste puteri. Totodata ar fi bine de stiut ce s-a stipulat in fisa postului...
danabaicu a scris:

....
In ultima zi de munca sefa de la contabilitate imi spune ca nu imi semneaza lichidarea pana nu predau toate dosarele departamentului din luna august 2014 pana in prezent. ....

Nu exista nici o prevedere legala cu privire la obligativitatea intocmirii notei de lichidare.

Prin urmare, va puteti lipsi de acea nota de lichidare.
in fisa postului nu este trecut asa ceva

nu imi este necesara nota de lichidare in cazul in care doresc sa depun actele pt somaj? multumesc frumos!

Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu va este necesara pentru dosarul de somaj , nota de lichidare.