Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Salarizare

stiie cineva cum imi pot castiga treptele de la un grad profesional functionar public

da sunt caz similar as vrea sa imi castig dreptu
de trei ani sunt superior cu gradatia 3
gheorghe100, utilizator
Daca sunteti de 3 ani in acelasi grad mergeti la biroul resurse umane din cadrul institutiei si faceti o cerere prin care doriti sa participati la concurs in vederea obtinerii gradatiei.
aaa
ms mult
dar nu asta doream
fiecare grad avea 3 trepte
exemplu eu sunt superior cu treapta3 alti coleci superior cu treapta 1
este o diferenta de salariu aproape 250 lei
se zice k s~au blocat aceste trepte in anul 2010
din alte surse se zice l se poate castiga undeva in instanta deasta intreb daca cineva stie unde sa ma adresez
oricum multumesc
Incercati sa luati atitudine fata de amendamentul la OUG 103/2014 privind salarizarea in 2015, aprobat recent de catre Senat , la propunerea senatorului Liviu Marian Pop care a incercat sa elimine aceste discriminari salariale , insa binenteles pana la nivelul angajatilor din Parlament si a celorlalti angajati cu salarii similare lor(amendamentul vizeaza salarizarea la nivel maxim a celor salaizati la nivelul fostei trepte 3 de salarizare) insa dupa cum am precizat doar pentru unii.
geta74, utilizator
ms frumos
dar nu stiu daca face referinta la mine
ce am inteles este pentru cadrele didactice
eu fiind politist local
oricum multumesc
De regula acum se incadreaza la ultima treapta, adica la 3, la cea mai mica. De ce oare, ar trebui sa ne raspunda onor legiuitor, ca si asa salariile in administratie sunt sub nivelul minim de trai decent. Poate asta se vrea, sa ne imbolnavim cat mai repede si sa eliberam posturile.