Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Declararea nou-nascutilor in Italia si titluri de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Declararea nou-nascutilor in Italia si titluri de calatorie

Buna ziua, sunt tatal a doi gemeni nascuti anul trecut in ltalia luna august (suntem romani amandoi si eu si sotia casatoriti legal in Romania ).
Care sunt pasii care trebuie facuti pentru a obtine certificate de nastere romanesti. Acum au doar certificate de nastere italiene dar nu sunt valabile in afara tarii . Nu au fost declarati la consulat sau ambasada. Multumesc anticipat.

[Va rog nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, contravine regulamentului de postare in forum si se citeste greu.]
Ares-3, moderator
Va puteti adresa consulatului/ambasadei pentru inscrierea micutilor. Veti primi certificate romanesti dupa care le puteti face tot acolo si pasapoartele. Daca nu solicitati la ambasada/consulat titlu de calatorie pentru copii si veniti in tara. Aici termenul este de 30 de zile pentru obtinerea transcrierii. Ar fi bine daca ati solicita extrase multilingve dupa actele de nastere pentru ca acestea nu trebuie apostilate, ori traduse.
Pentru certificatele de nastere, indiferent unde le transcrieti, aveti nevoie de:
[ link extern ]

Daca nu le inscrieti acolo si veniti cu titluri de calatorie in tara poate ar fi bine sa stiti ca transcrierea dureaza cam 30 de zile, apoi inca vreo 2 saptamani pana obtineti si pasapoartele.