avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma neplatitoare de TVA

SC ALFA se infiinteaza la 19 iunie 2008. Ea estimeaza ca nu va realiza o cifra de afaceri mare in anul 2008 si nu se inregistreaza in scop de TVA, optand pentru aplicarea regimului special pentru intreprinderi mici. La 31.12.2008 constata ca cifra de afaceri e de 72,000 ron (echivalentul a 21,300 euro). Mai poate pastra regimul de intreprindere mica neplatitoare de TVA?
Cel mai recent răspuns: Daniela Vorovenci , Consultant fiscal 18:47, 19 Iunie 2009
pana cand ajungeti la plafonul de 35.000 euro , ramaneti la neplatitor de TVA

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sc la ce cifra de afaceri devine pltitoare de tva gabi v gabi v sc neplatitoare de tva in 2007 a realizat o cifra de afaceri mai mica de 35.000 de euro. in 2008 ramane neplatitoare de tva? care este cifra de afaceri in 2008 ... (vezi toată discuția)
Plafon tva talmacel talmacel Buna ziua, Am o problema cu o firma infiintata in anul 2007, si in anul 2009 in noiembrie a depasit plafonul de tva de 35000 euro. Va rog sa imi spuneti ... (vezi toată discuția)
Neplatitor sau platiror tva? monica2diana monica2diana Am infiintat si inregistrat o societate in august 2007 ca neplatitoare de TVA. In iunie 2008 sunt anuntata printr-o adresa de la Finante ca am devenit ... (vezi toată discuția)