Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

firma neplatitoare de TVA

SC ALFA se infiinteaza la 19 iunie 2008. Ea estimeaza ca nu va realiza o cifra de afaceri mare in anul 2008 si nu se inregistreaza in scop de TVA, optand pentru aplicarea regimului special pentru intreprinderi mici. La 31.12.2008 constata ca cifra de afaceri e de 72,000 ron (echivalentul a 21,300 euro). Mai poate pastra regimul de intreprindere mica neplatitoare de TVA?
pana cand ajungeti la plafonul de 35.000 euro , ramaneti la neplatitor de TVA