avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL si sofer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL si sofer

Buna ziua,
Exista vreo interdictie pentru a fi administrator a unui SRL si a conduce una dintre autovehicule-taxi pentru aceeasi societate cu obiect de activitate transport in regim taxi?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Anca Florina , utilizator 18:41, 11 Martie 2024
Nu, administratorul poate fi si angajatul firmei.
Adminsitartorului unui SRL poate fi angajat la societatea respectiva, chiar si pe functia de soifer.
Cred ca nu m-am exprimat corect, daca sunt administratorul SRL-ului , fara sa am contract de munca pot presta activitatea de sofer taxi in baza calitatii de administrator(evident, cu atestat)?
Nu puteti face asa ceva, decat daca aveti mentionat ca si atributii in actul de numire.
Se poate stipula la atributiile administratorului in Actul constitutiv al societatii?

Alte discuții în legătură

Administrator srl-director carmengheorghiu carmengheorghiu Administratorul unui SRL, care este si asociat unic, poate avea contract deunca cu functia de director? (vezi toată discuția)
Asociat unic si sofer Mihaela. Mihaela. Buna ziua, In cadrul unei firme de transport, asociatul unic, fara alti angajati, poate avea si atributii de sofer fara a avea contract de munca ... (vezi toată discuția)
Fisa postului pt. sofer si tehn. frigotehnist MICOLIS MICOLIS Am urgenta nevoie de fisa postului pt. frigotehnist, tehnician frigotehnist, sofer. Mii de multumiri ! (popmicolis@gmail.com) (vezi toată discuția)