Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Administrator SRL si sofer
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Administrator SRL si sofer

Buna ziua,
Exista vreo interdictie pentru a fi administrator a unui SRL si a conduce una dintre autovehicule-taxi pentru aceeasi societate cu obiect de activitate transport in regim taxi?
Multumesc!
Nu, administratorul poate fi si angajatul firmei.
Adminsitartorului unui SRL poate fi angajat la societatea respectiva, chiar si pe functia de soifer.
Cred ca nu m-am exprimat corect, daca sunt administratorul SRL-ului , fara sa am contract de munca pot presta activitatea de sofer taxi in baza calitatii de administrator(evident, cu atestat)?
Nu puteti face asa ceva, decat daca aveti mentionat ca si atributii in actul de numire.
Se poate stipula la atributiile administratorului in Actul constitutiv al societatii?