Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fisa postului pt. sofer si tehn. frigotehnist
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fisa postului pt. sofer si tehn. frigotehnist

Am urgenta nevoie de fisa postului pt. frigotehnist, tehnician frigotehnist, sofer.
Mii de multumiri ! (popmicolis@gmail.com)
fisele de post nu sunt standardizate in ele se inscriu atributiile pe care le au categoriile de salariati pt. care se fac, limitele atributiilor, cum se subordoneaza si pe cine coordoneaza etc.
Fisa se face potrivit atributiilor exacte din firma in care lucreaza.
FISA POSTULUI

1. Denumirea postului: conducator auto / sofer autocamion ( masina de mare tonaj)
cod COR : 832401

2. Relatii organizatorice:

-Se subordoneaza : coordonatorului de transport
- Colaboreaza cu : toate compartimentele din cadrul societatii

3. Obiectiv: efectuarea transporturilor interne si internationale a marfurilor in conditii optime cu respectarea indicatiilor coordonatorului de transport
4. Atributiile postului:

a) inainte de plecarea in cursa se va prezenta la garaj in stare buna de sanatate, odihnit, pregatiti pentru efectuarea transportului;
b) are obligatia sa asiste la incarcarea si descarcarea marfurilor transportate, permitand efectuarea acestor operatiuni astfel incat pe parcursul transportului sa se asigure securitatea marfurilor si sa se preintampine deplasarea acestora (prin folosirea chingilor de forta si ancorare), degradarea, distrugerea sau producerea unor evenimente rutiere;
c) asista la incarcarea marfii urmarind numarul coletelor incarcate, marcajul acestora, starea aparenta a ambalajului si a marfii;
d) daca in urma verificarilor la incarcarea marfii soferul constata nereguli, anunta beneficiarul sa ia masuri imediate de remediere. In cazul in care beneficiarul nu ia masuri imediate de remediere, soferul are obligatia de a informa seful ierarhic (coordonatorul de transport) care decide cu privire la executarea transportului;
e) in cazul in care se constata la mijlocul de transport, la sigilii, la semne, marcaje sau marfa urme de violare, pierderi, scurgeri, alterari, avarii, substituiri sau scaderi in greutate peste toleranta legala, mijlocul de transport nu se va deschide sau, dupa caz, nu se va descarca , soferul avand obligatia de a anunta de urgenta coordonatorul de transport in vederea luarii masurilor care se impun;
f) nu permite incarcarea marfurilor din alte categorii pentru care autovehiculul nu detine licenta;
g) nu incarca vehiculul peste capacitatea utila de transport urmarind greutatea pe axe precum si respectarea tonajului si a gabaritului;
h) realizeaza transportul in conformitate cu prevederile contractuale si a indicatiilor primite de la coordonatorul de transport;
i) respecta normele de protectia muncii si PSI prevazute de legislatia in vigoare pe tot timpul transportului;
j) are obligatia ca pe toata durata efectuarii transportului sa asigure existenta la bordul autovehiculului a documentele impuse de categoria de transport rutier efectuata si de prevederile legale in vigoare, respectiv :
- acte personale (permis auto, atestat sofer, pasaport, asigurare medicala);
- acte pentru autovehicul (certificate inmatriculare, talon, inspectie tehnica, asigurare auto – carte verde si asigurare marfa - , licenta de transport, licenta de executie, autorizatii de transport, certificate de agreere vamala, diagrame tahograf, foi parcurs);
- acte marfa (carnet TIR, CMR-uri, certificate de calitate, certificate de abilitate, de conformitate sau fitosanitare, daca este cazul).
k) asigura descarcarea marfii dupa inchiderea carnetului TIR si ruperea sigiliului de pe mijlocul de transport de catre organul vamal. Nu va permite eliberarea marfii inainte de efectuarea operatiunilor vamale de import si de primirea carnetului TIR inchis;
l) este obligat sa asiste personal la descarcare, urmarind preluarea marfii de catre beneficiar. In cazul in care constata lipsuri sau deteriorari ale marfii, pe langa mentionarea acestora in scrisoarea de transport (CMR), se va intocmi un proces verbal care va fi semnat de catre beneficiar, sofer si un martor, soferul fiind direct raspunzator de lipsurile sau detriorarile aparute daca nu a mentionat la incarcare observatiile sale in scrisoarea de transport;
m) intocmeste necesarul de aprovizionare cu piese de schimb, materiale, anvelope, combustibil;
n) comunica imediat telefonic coordonatorului de transport orice eveniment de circulatie in care este implicat el sau autovehiculul;
o) la sosirea din cursa, in termen de 24 de ore, preda referentului de tir si tranzite toate documentele cursei primite la plecare si cele dobandite pe parcurs in vederea justificarii activitatii sale si a autovehiculului pe toate durata cursei si pentru a deconta avansul primit la plecare;
p) are obligatia de a semnaliza la sosirea din cursa orice defectiune sesizata sau orice functionare anormala a vreunui echipament ;
q) are obligatia ca la sosirea din cursa sa ofere detalii despre starea tehnica a mijlocului de transport, a necesarului de piese de schimb sau a altor operatiuni pe care le considera necesare a fi efectuate in vederea functionarii optime a mijlocului de transport;
r) participa la efectuarea reparatiilor efectuate la sediul societatii alaturi de mecanic (pentru mijloacele de transport pe care este titular);
s) permanent ia masurile necesare efectuarii in conditii optime a transportului in functie de conditiile atmosferice si cele care sa previna sustragerea marfii;
t) este interzisa respectarea oricarei instructiuni data de benficiarul transportului care sa duca la eludarea legii sau comiterea de infractiuni;
u) are obligatia ca pe timpul cursei, in fiecare zi la ora 10 dimineata (ora Romaniei) sa comunice toate problemele aparute si pozitia sa pentru a da posibilitatea preluarii comenzii de retur inainte ca autovehiculul sa fie descarcat;
v) are obligatia de a raspunde la mesaje oferind detalii complete privind situatiile pentru care este apelat;
w) urmareste permanent valabilitatea documentelor acordand o atentie deosebita urmatoarelor : viza de pe pasaport, verificare tehnica anuala ITP, certificate de agreere vamala, carnet TIR, licente, carte verde, LARM (pentru cap tractor), GREEN LORRY (pentru semiremorca);
x) se ingrijeste pe timpul transportului de integritatea tuturor documentelor incredintate, orice deteriorare a acestora putand duce la anularea valabilitatii lor;
y) confirma prin semnatura pe foaia de parcurs ca autovehiculul corespunde din punct de vedere tehnic si completeaza toate rubricile prevazute in aceasta;
aa) parcheaza autovehiculul numai in locuri special amenajate, pazite, care sa asigure securitatea marfii si a autovehiculului;
bb) intretine corespunzator mijloacele de transport cu care circula, asigurand-le un aspect agreabil si curat precum si functionarea optima a acestora;
cc) aduce la cunostinta conducerii societatii toate reparatiile mijlocului de transport efectuate pe parcursul unei deplasari in vederea trecerii acestora in caietul de service;
dd) in cazul accidentelor produse din culpa soferului, acesta va suporta integral sumele care nu se recupereaza de la asigurari;
ee) imediat dupa terminarea cursei, asigura gararea corespunzatoare a mijlocului de transport;
ff) in cazul predarii mijlocului de transport unui alt sofer, are obligatia ca mijlocul de transport sa se afle in stare perfecta de curatenie si sa instiinteze conducerea societatii si mecanicul despre eventualele probleme tehnice;
gg) respecta termenele de prezentare la incarcare/descarcare respectand acordul AETR;
hh) respecta regimul de munca si de odihna al soferului prevazut de legislatia in vigoare;
ii) cunoaste si respecta legislatia nationala si internationala aplicabila in domeniul transportului;
jj) pastreaza confidentialitatea asupra informatiilor legate de beneficiarul transporturilor si natura marfii transportate;
mm) prezenta fisa de post se completeaza cu responsabilitatile reglementate in documentele sistemului de management al calitatii aprobate, deciziile si dispozitiile directorului general;
nn) primeste si alte sarcini si dispozitii din partea conducerii societatii pe care le realizeaza intocmai si la timp, avand obligatia sa informeze despre indeplinirea / neindeplinirea acestora sau sa solicite motivat amanarea termenelor pentru executarea acestora.

5. Specificatia postului:

- cunostinte : studii medii (de dorit)
permis de conducere categoria B+E, C+E
- experienta : minim 3 ani transporturi internationale

6. Abilitati si aptitudini:

- Comunicare, coerenta in exprimare
- Lucru in conditii de stres
- Aptitudinea de a lucra cu documente
- Planificarea si organizarea activitatilor
- Respectarea instructiunilor scrise si verbale
- Atentie si spirit de observatie
- Punctualitate
- Asumarea responsabilitatilor
- Apt din punct de vedere medical si psihologic conform examinarilor periodice
- Fara antecedente grave la circulatia pe drumurile publice in ultimele 36 de luni cum
fi consumul de bauturi alcoolice si/sau accidente grave de circulatie.

Aprobat de: Director General

Data…………………………. Semnatura…………………………………

Prezenta fisa de post este parte integranta a contractului individual de munca numarul_________ din______________ iar prevederile acesteia sunt confidentiale.

Am luat la cunostinta si am primit un exemplar,

Data ……………………….. Semnatura angajat………………………..