Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

buna ziua. am si eu o nelamurire in legatura cu concediu medical. am fost in postnatal,iar pe 27 dec 2014 am reluat locul de munca si pe 20 ianuarie m-am internat in spital iar pe 30 ian m-am operat. pe 28 de zile de concediu medical am primit 355 lei. nu inteleg de ce doar atat daca plata medicalului este de 75% din salariu. ma poate lamuri si pe mine cineva? multumesc
Din afirmatiile dvs. concediul medical a fost acordat pentru incacitate temporara de munca, cod indemnizatie 01 si anume;

Conform OUG 158/2005
Art. 17. - (1) Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă se determină prin aplicarea procentului de 75% asupra bazei de calcul stabilite conform art. 10.
Art. 10. - (1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.

Baza de calcul o reprezinta veniturile obtinute si din indemnizatia de maternitate (care, la rindul ei, se calculeza 85% din veniturile realizate anterior concediului pre/postnatal).
Art. 8. - (1) Stagiul de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzut la art. 7, se constituie din însumarea perioadelor: ....(2) Se asimilează stagiului de cotizare în sistemul de asigurări sociale de sănătate perioadele în care asiguratul beneficiază de concediile şi indemnizaţiile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.

1. Indemnizatia pentru concediul medical al dvs. nu este 75% din salariu ci 75% din baza de calcul care este formata din veniturile brute pe cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu medical.

2. - In cazul dvs. cele 6 luni sunt iulie - decembrie 2014.
- In aceste 6 luni ati avut venituri din salarii si din indemnizatia de concediu de maternitate.

3. Solicitati contabilului sa va explice cum a calculat indemnizatia de concediu medical.