Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Achizitie intracomunitara autoutilitara
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Achizitie intracomunitara autoutilitara

O societate achizitioneaza o autoutilitara din Germania.
Perioada fiscala este trimestrul.
Este obligata societatea sa depuna declaratia TVA lunar?
Multumesc
Precizez ca societatea nu a mai efectuat niciodata achizitii intracomunitare, fiind nou infiintata.
Devine platitoare lunara de tva, conform ultimei o.g.34.

092 Declaraţie de menţiuni privind schimbarea perioadei fiscale pentru persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA care utilizează trimestrul calendaristic ca perioadă fiscală şi care efectuează o achiziţie intracomunitară taxabilă în România (OPANAF 1165/2009)
Formular 092

Se depune la organul fiscal competent, în 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care intervine exigibilitatea achiziţiei intracomunitare. Formularul se completează în două exemplare, înscriindu-se cu majuscule, citeţ şi corect, toate datele prevăzute.

Smart Contab Expert S.R.L., Contabil