Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare permis conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare permis conducere

Buna ziua.
Am avut un accident rutier...eu fiind soferul..

Mentionez ca eu nu mai am permis de 1 an si jumatate ( de cand s-a intamplat accidentul ), timp in care s-a derulat si procesul . Acu s-a terminat iar In urma procesului mi s-a dat 5 luni cu suspendare .
Cand pot sa imi recuperez permisul ?
ce scrie exact in dispozitivul sentintei si/sau deciziei penale.
adica dpua ce scrie ...IN NUMELE LEGII HOTARASTE:............................????
Numai asa iti putem raspunde
Reabilitarea va opera in virtutea legii , ope legis .
Asa incat , dupa scurgerea termenului compus din pedeapsa efectiv aplicata , adica 5 luni , la care se adauga doi ani , veti fi reabilitat de drept .
Sigur , e necesar sa nu savarsiti vreo infractiune intentionata , pentru a nu se dispune revocarea suspendarii conditionate si sa va indepliniti obligatiile ce va revin.
.( sigur , ideal ar fi sa nu savarsit nici o infractiune , insa in cazul celor din culpa , cateodata , se poate dispune din nou acest mod de individualizare judicara a pedepsei.).
In vederea obtinerii unui cazier curat, dupa scurgerea acestui termen , va puteti adresa Directiei de Cazier Judiciar , Statistica , si Evidenta Operativa , din cadrul IPJ

Dupa 1 an de la data ramenerii definitive a hotararii judecatoresti , puteti redobandi si permisul de conducere.Succes

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Condamna pe inculpatul ... la pedeapsa de 5(cinci) luni inchisoare pentru savarsirea infractiunii de vatamare corporala din culpa prevazuta de art.184 alin. 2,4 cod penal cu aplicare art 74 al1 lit a si c Cod penal si art 76 al 1 lit e cod penal
In baza art 71 al 2 cod penal aplica inculpatului pedeaqpsa accedorie a interzicerii drepturilor prevazute de art 64 lit a teza a IIa si lit B cod penal
In baza art 81 cod penal suspenda conditionat executarea pedepsei principale a inchisorii pe o durata de 2 ani si 5 luni care constituie termen de incercare stabilit potrivit dispozitiei art 82 al 1 codn penal .
In baza art 71 al 5 cod penal suspenda executarea pesepsei accesorii a interzicerii drepturilor prevazute art 64 lit a teza II si lot b cod penal pe durata suspendatii conditionate a executarii pedepsei inchisorii .
Stoica Ioana a scris:

Reabilitarea va opera in virtutea legii , ope legis .
Asa incat , dupa scurgerea termenului compus din pedeapsa efectiv aplicata , adica 5 luni , la care se adauga doi ani , veti fi reabilitat de drept .
Sigur , e necesar sa nu savarsiti vreo infractiune intentionata , pentru a nu se dispune revocarea suspendarii conditionate si sa va indepliniti obligatiile ce va revin.
.( sigur , ideal ar fi sa nu savarsit nici o infractiune , insa in cazul celor din culpa , cateodata , se poate dispune din nou acest mod de individualizare judicara a pedepsei.).
In vederea obtinerii unui cazier curat, dupa scurgerea acestui termen , va puteti adresa Directiei de Cazier Judiciar , Statistica , si Evidenta Operativa , din cadrul IPJ

Dupa 1 an de la data ramenerii definitive a hotararii judecatoresti , puteti redobandi si permisul de conducere.Succes

Dupa 1 an de a data ramanerii definitive a hotararii ? sau dupa un an de la data executarii pedepsei (cele 5 luni ) ?
Cineva zicea ca dupa 1 an de la executarea celor 5 luni ...
dupa 1 an de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare puteti da examen pentru permis....in urma condamnarii( probabil ati fost condamnat pentru vatamare din culpa) permisul se anuleaza.