Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsa solutiei pe portal.just
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsa solutiei pe portal.just

mi s a amanat pronuntarea intr-un proces penal pana pe data de 17, iar acum nu gasesc pe portaljust solutia instantei. puteti sa mi spuneti de ce ?
Mai scriu cu intarziere pe portal, mergeti mai sigur la arhiva penala.
am primit 1 an si 9 luni cu suspendare sub supraveghere si 60 de zile munca la un muzeu pentru delapidare si fals in inscrisuri sub semnatura privata din instanta de fond, iar parchetul a facut apel la curtea de apel si amanarile au fost cam multe...imi puteti spune de ce si la ce ar trebui sa ma astept?

Şedinţe
Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În baza art. 391 alin. 2 Cod de procedură penală amână pronunţarea la data de 24.03.2015. Pronunţată în şedinţa publică azi 17.03.2015.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 17.03.2015

Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Conform art. 391 alin. 2 Cod procedură penală, deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 17.03.2015. Pronunţată în şedinţa publică din 10.03.2015
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 10.03.2015

Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Conform art. 391 alin. 1 Cod procedură penală, deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 10.03.2015. Pronunţată în şedinţa publică din 03.03.2015
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 03.03.2015

Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Conform art. 391 alin. 1 Cod procedură penală, deliberarea şi pronunţarea vor avea loc la data de 03.03.2015. Pronunţată în şedinţa publică din 25.02.2015
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 25.02.2015

Ora estimata: 8:30
Complet: C3A PEN
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt:
Document: Încheiere de şedinţă 26.01.2015
Va puteti astepta in situatia in care se admite apelul sa vi se agraveze situatia.
aceasta este hotararea din instanta de fond. am recunoscut fapta, am mers de fiecare data cand am fost chemat si la toate procesele, nu am nicio alta abatere din urma, de niciun fel de natura, contraventionala sau penala. cat de grav ar putea fi in apel ? ce s-ar mai putea schimba ?

Ora estimata: 08:30
Complet: CP4
Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Schimbă încadrarea juridică a faptei prev. de art. 295 alin. 1 Cod penal în art. 295 alin. 1 cu raportare la art. 308 Cod penal. Constată că inculpatului îi sunt mai favorabile prevederile Codului penal adoptat prin Legea nr. 286/2009. Condamnă inculpatul A. F. pentru săvârşirea infracţiunilor prev. şi ped. de: - art. 295 alin. 1 cod penal cu raportare la art. 308 Cod penal cu aplic. art. 396 alin. 10 teza finală cod procedură penală la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare; - art. 322 alin. 1 cod penal cu aplic. art. 396 alin. 10 teza finală Cod procedură penală la pedeapsa de 9 luni închisoare. În baza art. 38 alin. 1 cu raportare la art. 39 alin. 1 lit. b contopeşte pedepsele aplicate, urmând astfel ca inculpatul să execute pedeapsa de 1(unu) an şi 9 (nouă) luni închisoare. În baza art. 83 Cod penal dispune amânarea aplicării pedepsei şi stabileşte supravegherea pe un termen de 2 (doi) ani. Pe durata termenului de supraveghere inculpatul este obligat să respecte măsurile prevăzute de art. 85 Cod penal ; să presteze 60 de zile de muncă neremunerată în favoarea Muzeului Memorial XXXX sau Muzeului de Ştiinţele Naturii XXXX; să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de Serviciul de Probaţiune XXXX şi să nu părăsească teritoriul României fără acordul instanţei. Încredinţează supravegherea Serviciului de probaţiune de pe lângă Tribunalul XXXX. Aplică inculpatului pedeapsa complementară prev. de art. 66 alin. 1 lit.a şi b Cod penal şi interzice acestuia exercitarea acestor drepturi în condiţiile art. 65 alin. 3 Cod penal . Obligă inculpatul a plăti părţii civile 107.402,74 lei cu titlu de daune. Obligă inculpatul a plăti statului 1400 lei cheltuieli judiciare . Cu apel Pronunţată în şedinţă publică.
florinflo29, utilizator
Vad ca s-a dispus amanarea aplicarii pedepsei (art.83 c.p.)asta inseamna ca nu sunteti condamnat, instanta doar a stabilit o pedeapsa si a amanat aplicarea ei pe durata unui termen de supraveghere.
In apel, de exemplu,se poate schimba in sensul suspendarii pedepsei sub supraveghere conf. art.91 c.p. care presupune condamnarea.