avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

buna seara.am facut un credit la BRD,in anul 2007 de 30.000/ron.am platit pana in anul 2009,dupa care m-am imbolnavit,pensionat si nu am mai platit.in 2010 am primit scrisoare de la EOS ca au preluat ei creditul si suma de 33.634,8 ron.nu am semnat nimic cu ei(cu firma EOS) si am inceput sa platesc din nou dar catre firma EOS,cam 4 ani.in anul 2014 am intrebat ce suma mai am de platit si mi s-a spus ca mai am de platit suma de 39.000/ron.am cerut explicatii si mi-a spus ca dobanda e mai mare decat suma pe care eu o platesc.in anul 2015,am primit scrisoare de la executor judecatoresc ca am de plata suma de 44.000/ron
mentionez ca in contractul de la BRD,e specificat ca in cazul neachitarii ratelor,banca ma va da in judecata,nu la o firma de recuperari.
.e cusuta cu ata rosie
.a-si dori sa-i dau in judecata.daca ma poate ajuta cineva.
Ultima modificare: Marți, 17 Martie 2015
costi40, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:18, 18 Martie 2015
Firma de recuperari mentionata a demarat procedura de executare silita la cererea oficiala a creditorului
da.dar in contractul de la banca nu scrie asa ceva.
in contractul de la BRD,e specificat ca in cazul neachitarii ratelor,banca ma va da in judecata
,
Cu scopul legitim de recuperare credit nerambursat creditorul dvs a solicitat instantei de judecata dispunerea de hotarare judecatoreasca pentru obligarea dvs la plata
Creditorul dupa ramanerea definitiva a hotararii pentru materializarea interesului de recuperare credit a apelat la firma de recuperare,care a demarat procedura de executare silita impotriva dvs
Eventual demers din partea dvs cu actiune impotriva firmei de recuperari ,este sortit esecului,deoarece firma a demarat procedura de executare silita in temeiul unei hotarari judecatoresti definitive
e.. care hotarare ?
faceti contestatie la executare si contestati suma.
E adevarat ca penalitatea se aplica la toata suma devenita scadenta anticipat pt ca nu v-ati achitat ratele la timp.
Apelati la un avocat pt redactarea contestatiei, sa va vada asi actele- contractul de credit, poate aveti si ceva clauze abuzive.
buna dimineata.pai am fost la sediul EOS,am vorbit cu un reprezentant si mi-a spus ca exista in contractul de la banca clauza sa ma dea in judecata.i-am spus sa-mi arate in contract unde scrie...............
surpriza.
nu a gasit. a spus ca e ceva neinregulacu contractul meu de la BRD.,bla,bla,bla.vrajeala de a lor.

Alte discuții în legătură

Probleme cu societate de recuperari creante Amla Amla Buna ziua, Am citit recomandarile facute de catre juristii de pe forum pentru a gestiona relatia cu Eos. Am primit si eu o somatie, prin care mi se cere ... (vezi toată discuția)
Creante sand gelu sand gelu am si eu o problema cu eos ksi.in 2007 am luat un credit de nevoi personale,dupa 4luni nu am mai putut face plata ratelor,fiindca nu am nici un venit,acum eos ... (vezi toată discuția)
Probleme cu firma de recuperari creante nicolae giorgiana nicolae giorgiana buna seara.in2006 am facut un credit la bcr d 20mil(lei vechi)am platit doar 6 rate dupa care am plecat si nu am mai avut posibilitate sa platesc,mentionez k ... (vezi toată discuția)