Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA lipsa neimputabila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

lipsa neimputabila

La inventarierea de la sfarsitul exercitiului financiar 2007 se constata lipsa unui mijloc fix in valoare de 20,000 lei, care a fost amortizat in proportie de 30% , lipsa nefiind imputabila .
Care este tratamentul fiscal din punct de vedere al TVA - ului .
TVA-ul din amortizarile bunurilor pierdute nu se deduce.

Alberto Kurtyan
Daca mijolcul fix este inca in perioada de ajustare (5 ani) faci ajustarea de TVA.