avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Camera ascunsa in institutii bancare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Camera ascunsa in institutii bancare

Inregistrarea audio-video(camera ascunsa) de catre o companie in institutii bancare constituie o infractiune? Inregistrarile nu vor fi facute publice, sunt utilizate in scop de cercetare.
Cel mai recent răspuns: Sebastian Simon , Avocat 18:09, 18 Martie 2015
Ce sa ,,cerceteze"...povesti :slap:
Daca au pus afis(e) prin care sunt instiintat ca aceasta unitate bancara este supravegheata electronic, hai, treaca, mearga, pot sa-i salut si sa-mi vad de drum daca nu-mi convine.
Dar genul de ,,cercetare" pe ascuns e o porcarie si nici macar nu-i legala treaba.
Numai ca stiti cum se spune: ,,nu stie taranul la ce-i bun sofranul!", nici romanii nu-si cunosc drepturile si chiar cei care si le cunosc nu au curajul sa ceara sa le fie respectate.
P.S.Ma gandesc ca nu au ratat de la ,,cercetat" camera cu casetele de valori :giggle:
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Buna ziua!

Nefiind spatiu privat (holul acelei banci), eu nu vad unde ar fi infractiunea de violare a vietii private.

Cu stima.
D-le avocat, tocmai d-voastra :-/
Va rog cititi art 74 ncc!
Despre jurisprudenta cedo sau cjue cred ca nu-i cazul sa va impui capul :)
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
DlGoe, utilizator
Identitatea angajatilor nu va fi utilizata
Ultima modificare: Miercuri, 18 Martie 2015
ContSters351466, utilizator
Filmarea ar trebui sa fie utilizata in scopul unei cercetari de piata. Inregistrarea se realizeaza la biroul de creditare, nu pe hol. (se cer detalii despre un credit pentru observarea atitudinii angajatilor)

Alte discuții în legătură

Inregistrarea sedintei comisiei de cercetare disciplinara fara acord- infractiune? spin3 spin3 Înregistrarea ședinței comisiei de cercetare disciplinara de catre presedintele comisiei fara sa aduca la cunostinta celorlalti membri ai comisiei, fara ... (vezi toată discuția)
Înregistrare neautorizată convorbire luxi luxi Intra sub incidenta legii înregistrarea pe telefon de către un coleg a discuțiilor din vestiarul unei secții ? Daca da ce lege este încălcată cui ... (vezi toată discuția)
Publicare imagini - video intime fara acord Unu_88 Unu_88 Cineva a facut rost de anumite imagini intime si un video dintr-un spatiu privat si ameninta ca le face publice daca nu primeste o anumita suma de bani. Presa, ... (vezi toată discuția)