Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

in data de 24 aprilie 2009m-am despartit de sotul meu. Am hotarat amandoi sa divortam de comun acord. Dar el a fost la tribunal si a cerut divortul din culpa comuna.In cerere precizeaza ca eu sa revin la numele avut anterior casatoriei ca minorul sa-mi fie incredintat mie ,dar la motive scrie ca eu ,influentata de parintii mei,provocam certuri care duceau la violente conjugale.Si cere ca eu sa suport cheltuielile de judecata si onorariul avocatului. Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fac pentru ca nu imi permit sa-mi angajez un aparator.
mirela150280 a scris:

in data de 24 aprilie 2009m-am despartit de sotul meu. Am hotarat amandoi sa divortam de comun acord. Dar el a fost la tribunal si a cerut divortul din culpa comuna.In cerere precizeaza ca eu sa revin la numele avut anterior casatoriei ca minorul sa-mi fie incredintat mie ,dar la motive scrie ca eu ,influentata de parintii mei,provocam certuri care duceau la violente conjugale.Si cere ca eu sa suport cheltuielile de judecata si onorariul avocatului. Va rog frumos sa ma indrumati ce sa fac pentru ca nu imi permit sa-mi angajez un aparator.

In concluziile la care veti avea dreptul la incheierea procesului sustineti ca existenta unei culpe comune implica si impartirea cheltuielilor de judecata in doua.Deci dvs. ar trebui sa returnati reclamantului numai 1/2 din cheltuielile de judecata platite de acesta pentru proces.
Poate ajungeti la un consens cu fostul sot,data fiind situatia materiala de care faceti vorbire si acesta nu mai solicita cheltuieli de judecata.Singura posibilitate sa nu platiti cheltuieli este o intelegere pe cale amiabila cu fostul sot
nu cred ca pot ajunge la un consens cu fostul sot. el face ce i-l invata altii.am vorbit cu el sa mergem sa divortam de comun acord si a fost de acord. iar a doua zi a zis ca o sa introduca el actiunea de divort. daca am sanse sa platesc numai jumatate din cheltuieli este bine. imi puteti spune cam cat m-ar ajunge aceste cheltuieli. stiu ca un avocat cere 600 ron pentru un divort.dar nu stiu cat sunt celelalte cheltuieli
Pentru a fi si dvs. aparata asa cum trebuie va angajati un avocat si solicitati cheltuieli de judecata...

Av. Ana Florea
in cazul in care eu angajez avocat si solicit cheltuieli de judecata trebuie sa am dovezi ca el a fost vinovat de despartirea noastra. eu sunt de parere ca am fost vinovati amandoi nu numai unul
si nu inteleg de ce a scris culpa comuna apoi mai jos scrie ca eu provocam certuri, adica vrea sa se desfaca casnicia din vina mea?