avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pfa si angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pfa si angajat

buna seara

pot fi angajat si sa devin pfa, ramanand si angajat?
exista niste conditii suplimentare, restrictii, etc?

angajatorul meu trebuie sa afle ca sunt si pfa, sau asta poate sa ramana stiut doar de catre mine?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:28, 20 Martie 2015
O persoana poate avea pfa dar si un alt contract de munca valabil in alta parte.
art.17 din OUG 44/2008
(1) PFA îsi poate desfasura activitatea conform prevederilor art. 4 lit. a) sau poate angaja, în calitate de angajator, terte persoane cu contract individual de munca, încheiat în conditiile legii.

(2) Cu toate acestea, o persoana poate cumula calitatea de persoana fizica autorizata cu cea de salariat al unei terte persoane care functioneaza atât în acelasi domeniu, cât si întrun alt domeniu de activitate economica decât cel pentru care PFA este autorizata.

(3) PFA nu va fi considerata un angajat al unor terte persoane cu care colaboreaza potrivit art. 16, chiar daca colaborarea este exclusiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitul forfetar madyfree1987 madyfree1987 1..As dori sa stiu si eu in ce consta impozitul forfetar si ce influenta are asupra persoanelor PFA . 2..As vrea sa stiu daca se poate lucra in domeniul ... (vezi toată discuția)
Pfa si angajat la alta firma sbeliza sbeliza Daca am PFA ma pot angaja si alta alta firma? Si daca da, sunt necesare modificari ale PFA-ului (conditii, etc)? Multumesc! (vezi toată discuția)
Pfa-ul poate avea agajati? Diana_Szabo Diana_Szabo Buna ziua! M-ar interesa sa deschid PFA si nu stiu daca am voie sa angajez pe parcursul activitatii vreo persoana, ma puteti ajuta? (vezi toată discuția)