avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Certificat de garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Certificat de garantie

Buna ziua
Ma confrunt cu o problema mai deosebita si anume:
-in 2011 noiembrie,am cumparat un leptop de la un magazin destul de cunoscut tuturor
-in 2012 apare prima defectiune si-l trimit in service.Primesc leptopul si dupa 4 luni apare acelasi defect.
Citesc certificatul de garantie si observ ca au inlocuit culerul, dar nu este trecuta nici o data calendaristica de efectuare al reparatiei
-trimit din nou in service leptopul
-produsul este "remediat" din nou dar defectul reapare
numai dupa prima interventie a fost mentionat in certificatul de garantie ca fiind reparat dupa care nu au mai mentionat nici una
-Acum produsul este din nou la service cu si mai multe defecte
Mentionez ca am garantie extinsa(4ani)
Intrebarea mea este urmatoarea
-Datorita faptului ca remedierea produsului nu a fost de calitate(a reaparut la scurt timp de fiecare data) si neconsemnarea interventiei in certificatul de garantie,ce pot face legal ??? (care lege) si daca am dreptul sa cer inlocuirea produsului sau returnarea banilor
Mentionez ca in legea 449/2003 nu se mentioneaza situatii de genul neconsemnarii reparatiilor in certificatul de garantie (este ca si cum produsul nu a fost in service)
Multumesc

Alte discuții în legătură

Bună seara, săptămâna trecută am trimis la depanero un laptop ... Bulents Bulents Bună seara, săptămâna trecută am trimis la depanero un laptop care ,,bâzâia.,, si se încălzea, pe 13 iunie a ajuns în service laptopul, pe 16 iunie ... (vezi toată discuția)
Returnare produs din garantie. stoicamarius87 stoicamarius87 Buna ziua, Va rog daca poate cineva sa ma ajute cu indicatii sau ce masuri sa fac. Situatia este urmatoarea: In data de 19.08.2014 am dus un leptop ... (vezi toată discuția)
Garantie produs electric MMV MMV Am cumparat o pompa electrica de la un supermarchet, binenteles la prima folosire s-a defectat, cei de la magazin cind am intrebat de garantie mi-au spus ca in ... (vezi toată discuția)