avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36

Buna ziua! va solicit ajutorul in urmatoarea problema: pontajul a 2 paznici de noapte care lucreaza in tura de 12 cu 36.
Am cautat pe forum subiectul, am gasit ceva asemanator la www.avocatnet.ro/content/for... ...

Trebuie respectate prevederile muncii de noapte ( 25% spor de noapte + spor pt lucru in wk ) si :
- obligatia acordarii celor 24 ore libere dupa cele 12 lucrate
- obligatia acordarii celor 48 ore repaus saptamanal
- obligatia celor 40 ore saptamanale pt un program normal de lucru (aici am dubii pt ca e vorba de program inegal de lucru...nu-i un program normal )

Eu m-am gandit asa:
saptamana 1
- paznic 1 : luni - 12 , miercuri - 12 , sambata - 11, duminica - 12
- paznic 2 : marti - 12, joi - 11, vineri - 12
saptamana 2 -- se inverseaza situatia
Cumulat ar lucra 176 ore in 30 zile ( si-i pontam 8 ore ca si ore suplimentare - deci cu spor de 100% )
Ce ziceti? e corect ?

Alte discuții în legătură

Programul de munca inegal? oanacatalina oanacatalina In cadrul unei unitati hoteliere, in care se lucreaza si noaptea, dar si in ture de 12 ore, trebuie prevazut un program de lucru inegal, atat in contractul ... (vezi toată discuția)
Paznic de noapte si zi adrianabresug adrianabresug va rog sa imi spuneti care sunt conditiile de numerare a unui angajat- paznic de noapte ?ce drepturi are angajatul ? (vezi toată discuția)
Buna ziua. În cadrul unei firme cu activitate principală 5610-restaurante, ... ani_burian ani_burian Buna ziua. În cadrul unei firme cu activitate principală 5610-Restaurante, se lucrează de Luni-Duminică, programul de lucru este între orele ... (vezi toată discuția)