Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... obtinere indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

obtinere indemnizatie

Buna ziua, sunt studenta in anul I la facultatea de Alimentatie si Turism si am ramas insarcinata in luna octombrie. As dori sa stiu daca pot obtine indemnizatia avand in vedere ca sunt doar in primul an.
In speta:
- daca data nasterii este in iunie 2015 , atunci perioada eligibila pentru CCC va fi iulie 2014 - iunie 2015

- daca data nasterii este in iulie 2015 , atunci perioada eligibila pentru CCC va fi august 2014 - iulie 2015

Spuneti ce statut ati avut in aceste perioade , iulie/august - septembrie 2014?
Cornel Vasile, Consilier juridic
am terminat liceul in anul 2012 si de atunci am fost bona a doua fetite pana in noiembrie deci nu am lucrat cu forme legale
In acest caz, nu aveti cum sa beneficiati de indemnizatia pentru CCC.